fallback

Петролните пазари сякаш преживяха шока от ембаргото на руски петрол

Търговията намери баланс между войната в Украйна и намаленото търсене на петрол в световен мащаб

17:06 | 10.05.22 г. 11

Вече има признаци, че търговците преживяха шока от очакваното налагане на забрана за внос на руски петрол в Европейския съюз (ЕС), пише Ройтерс в коментар. Пазарите в момента са балансирани между опасенията какви санкции могат да бъдат наложени на Русия и данните за намаляване търсенето на петрол в световен мащаб.

Потреблението в Китай е ограничено заради новите блокади, свързани с коронавируса. Страната е най-големият вносител на петрол в световен мащаб.

Анализите показват, че инвеститорите са направили малки промени в своите петролни позиции в последните дни. Има малки покупки на петрол от сорта Брент в седмицата, която приключи на 3 май - позициите се увеличават с 4 млн. барела, но промените при американския лек суров петрол (WTI), както и при горивата са минимални.

Според колумниста на Ройтерс Джон Кемп ситуацията с петролните контракти в момента показва, че рисковете намаляват и волатилността, наблюдавана от началото на военната инвазия в Украйна, скоро ще изчезне. В началото на март цената на сорта Брент за кратко се повиши до ниво от 130 долара за барел, но оттогава насам се върти около нивото от 100 долара.

Според Международния валутен фонд (МВФ) кризи с петрола, на каквито светът беше свидетел през 70-те години на миналия век, едва ли ще се повторят отново, защото днес сме много по-малко зависими от петрола. В периода 1973-1974 година цената на петрола скочи с 300% по геополитически причини, което заедно с ускорението на инфлацията доведе до сериозно забавяне на световната икономика.

Централните банки също се промениха оттогава и днес повечето са независими при взимането на решения, коментира още фондът в своя блог.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:39 | 13.09.22 г.
fallback